Dýhové paluby návod
Každý vášnivý modelář touží potom, aby se vzhled jeho modelu co nejvíce blížil realitě. K tomu mohou dopomoci dřevěné – dýhové paluby, u kterých není nutné vzhled dřeva imitovat. Navíc jsou paluby vyznačeny v dýze tak, aby odpovídala zvyklostem konstrukce lodí v dané době. Provedení obvodového prkna tzv. "waterway". Kladení jednotlivých prken a jejich zakončení do waterway, především na přídi tzv. "hákováním" a zužování směrem k přídi i zádi. Vyznačení kolíků, kterými byla paluba přibita k palubníkům – trámům držící palubu tzv. "treenline". Poloha palubníků odpovídá přesně konstrukci dané lodi.
Použitím našich palub výrazně zvýšíte estetický vzhled svého modelu a zároveň se přiblížíte více k jeho skutečné podobě (jako předlohy palub byly použity konstrukční plány lodí).
Použitý material:
Paluby se vyrábí vypalováním CNC laserem na zakázkově vyrobený dýhový pás. Je použita jen velmi kvalitní, speciálně upravená dýha, která se pro zvýšení pevnosti lepí na filcový pás. Filcový pás výrobku zaručuje zvýšenou mechanické odolnost – vysokou pružnost a odolnost proti praskání. Zároveň disperzní filcový povrch usnadňuje lepení paluby na plastové díly modelu. Poté je dýha broušena a leštěna na celkovou tloušťku 0,3mm.
Samotná dýha je vybírána tak, aby její povrchový vzhled byl celistvý, s minimálním vzorem let. Proto je jako materiál použit světlý dub nebo buk – v těchto odstínech je možné paluby objednat.
Postup při lepení dýhové paluby:
Chcete-li použít dýhové paluby, je nutné s tím počítat téměř od začátku stavby modelu.
Upozornění: Přestože je dýha podlepena, je relativně křehká, proto s výrobky zacházejte obezřetně! Zvláště dejte pozor, aby při přípravě k nalepení nedošlo k prasknutí úzkých míst v palubě mezi palubními otvory, a poškození obvodu paluby. A v případě že k prasknutí dojde, podlepte prasklinu jemným papírem – ideálně hedvábným.
1) Příprava plastového podkladu:
Některé plastové paluby mají na povrchu mimo potřebných vystupujících částí (jako např. lodní poklopy a další imitace) třeba i svitky lan. U modelů Glorieux a Superbe firmy Heller jsou výklenky pro dělové koule. To vše je třeba skalpelem, nebo brusnými prostředky odstranit.
Zkontrolujeme světlost děr a otvorů sloužící k přilepení dalších dílů k palubě tak, aby byly průchozí pro daný plastový díl.
Je li paluba vícedílná, připasujeme všechny díly tak, aby přesně zapadaly k sobě. Je li to možné, díly slepte a srovnejte povrch přechodů jednotlivých částí. (viz obr. č. 2, 3, 4 a 5). Slepení palub ohromady doporučuji například u modelů USS Kearsarge, CSS Alabama, Cutty Sark a Thermopylae ...
2) Namalujte palubu podle svých představ - všechny plastové části paluby, které budou vidět po nalepení dýhové paluby. Jsou to, lodní mříže, palubní otvory a podobně. (viz obr. č. 6)
3) Vyřízněte palubu skalpelem z dýhového pásu. - Vyříznutí provádějte na pevné rovné podložce tak, aby se dýha během vyřezávání nekroutila! (viz obr. č. 7) Pokud po vyříznutí zůstanou na okraji paluby malé výstupky po spojích, odstraní se až po nalepení dřevěné paluby na plastovou.
4) Zkontrolujte, zda dýhová paluba přesně dosedne na plastový výlisek.
Je-li plastový podklad v celku, je kontrola jednoduchá, a dýhová paluba se nalepí na plastový podklad před instalací do modelu. Je-li plastová paluba vícedílná, jako např. spodní paluby Victory nebo USS Constitution, je nutno zkontrolovat nasazení dýhové paluby „na sucho“ dopředu.
Může se stát, že vlivem dilatace jak plastu, tak dýhy, vzniknou malé odlišnosti, a dýha nelze přesně nasadit na všechny palubní výstupky. V tom případě zbrousíte plastový díl, zvláště rohové části u paluby pilníkem, nebo dýhu upravíme skalpelem. (viz obr. č. 8)
V případě, že potřebujete upravit vnitřní otvory, můžete použít skalpel nebo pilník. Přesně vyměřte, o kolik je třeba dýhu upravit. Dýhu položte na pevnou podložku vhodnou pro řezání skalpelem. K místu řezu přiložte vodící lištu. Samotný řez proveďte postupným zářezem, oddělení udělejte až na 3-4 tah – tím zabráníte nechtěnému vybočení skalpelu z osy řezu. V případě, že chcete otvory obrousit pilníkem, použijte jemný plochý pilník. Dýhu položte na hranu stolu, broušeným místem co nejblíže k okraji. Seshora přitiskněte pevnou podložku opět co nejblíže místa broušení. Poté provádějte broušení podélnými tahy, nikoli přímo kolmo k materiálu.
Pokud nepasuje dýhová paluba po obvodu, provádíme úpravu až po přilepení!
5) Nástřik lakem:
Nastříkejte paluby matným, nebo pololesklým lakem, abyste se při lepení paluby neušpinili a aby přetékající lepidlo neudělalo fleky.
Další z možných povrchových úprav je moření dýhy, které se provádí před nástřikem laku. K moření použijte jedině lihové mořidlo, které se rychle odpařuje a zabrání zkroucení nebo popraskání dýhy. Mořidlo nanášejte v malém množství, ideálně jen pomocí navlhčené látky či houby.
6) Finální příprava před lepením:
Aby vám přebytečné lepidlo nevyteklo malými otvory v dýze a neudělalo fleky, zalepte je izolepou. Připravte si lepidlo v dostatečném množství a prostředky pro roztírání lepidla po ploše plastové paluby a utření přebytečného lepidla. Nachystejte si také váleček, nebo jiný prostředek pro finální dotlačení dýhy k plastovému podkladu. (viz obr. č. 9)
Připravte si pevnou rovnou lepící plochu a prostředky pro zatížení lepených palub – ideální je sevřít lepené vrstvy svěrkami mezi pevné podložky. V případě, že lepíte na plastové paluby, které jsou již zabudované v modelu, je vhodné použít na zatížení sypký materiál o větší hmotnosti v poddajných sáčcích.
7) Lepení:
Nejvhodnější lepidlo k lepení dýhových palub je dvousložkové epoxidové lepidlo. Dá se také použít lepidlo na plastové modely, které má vysokou viskozitu a lze snadno roztírat. Vhodné je například lepidlo Revell Contacta Liquid 39601 nebo TAMIYA Extra thin, a další. Běžný Pattex nebo Titebond.
Rozhodně nejsou vhoné disperzní lepidla, protože plastová paluba modelu je nesavý materiál.
Rozetřete lepidlo v tenké vrstvě po plastové palubě. Postupujte rychle, využijte štěteček a stěrku na roztírání. Lepidlo je nutné pečlivě rozetřít především kolem okrajů, vnitřních otvorů a v místech, kde se mají na palubu přilepit další součástky. Lepidlo naneste jen ve velmi tenké vrstvě!
Po přiložení dýhové paluby na plastový podklad s lepidlem řádně přitlačte pomocí válečku nebo jiného kluzkého materiálu. Přitlačení provádějte tahy po palubě od jejího středu k okrajům. Zase se soustřeďte především na místa kolem okrajů, vnitřních otvorů a míst, kde se mají nalepit na palubu další součástky. Přitom otírejte přebytečné lepidlo.
Slepené vrstvy můžete zatížit na rovné ploše, nebo sevřít svěrkami a nechat minimálně 24 hodin zaschnout.
8) Po zaschnutí vrstev - odstraňte jemným pilníkem přebytečné lepidlo z okrajů (viz obr. č. 10). Znovu provrtejte lepidlem zanesené otvory, přičemž vrtejte zásadně seshora, protože při vrtání zespodu by mohlo dojít k vyštípnutí dýhy.
9) Finální úprava:
Na finální úpravu použijte nátěr nebo nástřik krycím lakem. Doporučuji pololesklý lak, na kterém neulpívá prach tak jako na matném povrchu.
Přeji příjemnou zábavu a co nejlepší výsledek vašeho modelu.
Radek Beseda